Co jsem řekl na Velkém sněmu a komu to není příjemné

22. 01. 2013 23:09:16
V sobotu 19.1 v Národním domě v Praze jsem se spolu s desítkami předních osobností českého veřejného života účastnil takzvaného Velkého sněmu. Od té doby se internetem i blogem Idnes mimo pozitivních ohlasů šíří i řada úsměvných a jizlivých reakcí. Rád bych zde proto čtenářům objasnil, proč na moudré stupnici Mahátma Gándhí „Nejdříve Vás ignorují, pak se Vám smějí, pak s Vámi bojují a pak vyhrajete“ došlo k dalšímu posunu.

První část mé sobotní řeči:

„Dámy a pánové,

mluvit po tolika krásných větách tolika osobností, které zde vystoupily, je velmi těžké. Přicházím sem s těžkým vědomím své osobní zodpovědnosti za vznik Nečasovy vlády v roce 2010. Přicházím sem s tím, že se mám potřebu omluvit za tento čin a částečně ho i vysvětlit. Přicházím sem s tím, že mám potřebu napravit svoji chybu.

Víte, v roce 2010 se Věci veřejné ve své politické naivitě domnívaly, že politický systém lze změnit výměnou politiků. Dnes tady Pavel Kohout a Tomio Okamura hovořili jasně o tom, že to je naivní. Že změna politiků neřeší a nemůže vyřešit změnu české politiky, že je zapotřebí změnit systém a s tímto systémem změnit politiku. Aby mohlo dojít k takové změně, je zapotřebí spojit síly nejenom napříč politickým spektrem - nejenom senátory, poslance, protivládní hnutí - ale především občany České republiky, kteří jsou dnes zahnaní do takové míry deziluze, že již na žádnou změnu nevěří.

Stojím zde proto, že doufám, že váš příjezd z celé republiky představuje naději, že společně myšlenky Pavla Kohouta, Tomia Okamury, které tady zazněly, dokážeme šířit. Nicméně dovolte mi, abych nejprve ze své vlastní perspektivy ukázal současný politický systém v určitých zákoutích a souvislostech, které na první pohled s politikou vůbec nesouvisejí.

Pan Mareš pro mě nakreslil takový vtip, jak v Německu jsou trojnásobné mzdy, nicméně potraviny jsou často o 20% i 30% levnější. Já jsem včera byl v Plzni otevírat svoji kavárnu a potom jsme i zajeli do Německa, do Weidenu a zde již vidíte úplně aktuální srovnání cen některých potravin mezi Českem a Německem. Můžete zde vidět to, že v Německu se basa plzně prodává o 40% levněji než basa plzně v Plzni.

A můžete zde vidět celou řadu potravin, které jsou v Německu několik kilometrů za hranicemi znatelně levnější než v Čechách. Řada potravinářů říká, že v Německu jsou potraviny levnější, protože tam žádný Kalousek nepovolil tak vysoké daně. Ale ani to není všechno, i když odečtete rozdíly ve spotřební dani a DPH, tak zjistíte, že i ty vlastní ceny českého výrobce nasazené pro Německo jsou výrazně nižší, než ty, za které to prodává zde v Čechách.

Takových příkladů je celá řada, nicméně jednou z mála viditelných podstat tohoto problému je, že plzeňský Prazdroj drží 43% českého trhu a dva největší výrobci piva v české republice drží dvě třetiny trhu. Tři největší výrobci dokonce drží 68% trhu. Podobný problém můžeme najít u řady dalších českých výrobců a já o nich ještě budu mluvit. Ale chci vám říci, že ten problém, který se přenáší do české politiky, začíná u toho, že existují velkopodnikatelské dohody, že existují kartelové lobby, že existují skupiny podnikatelů, kteří jsou chránění před konkurencí malých a středních českých podnikatelů pokřivenými zákony tak, že si mohou diktovat ceny jednostranně a bez toho, aby tady fungovala konkurence. A tím vznikají ty vysoké ceny!

Jedním ze zákonů, které toto umožňují, je zákon o významné tržní síle z pera sociální demokracie prosazený v roce 2009. Ten říká, že hypermarkety nesmí volně vyjednávat o ceně s potravináři v Čechách. Tím vzniká absurdní stav, kdy malí čeští potravináři a zemědělci jsou z jedné strany decimováni velkovýrobci, jakým je například pan Babiš a na druhé straně je nikdo před tímto tlakem nechrání.“

Komu takovýto stav hraje do karet, jaký to má vliv na náš současný politický systém a životní úroveň našich obyvatel a kudy z této situace ven, o tom mluvím v druhé části svého projevu, jejíž přepis zde brzy také naleznete. Je mi přitom zcela jasné, že se tento projev, stejně jako myšlenky Velkého sněmu a návrh systémové ústavní změny našeho společenského řádu nebudou mnohým líbit. To, co bych však každému před vyslovením vlastního mínění doporučil, je přinejmenším seznámit se společnou deklarací Velkého sněmu, o které je tady vlastně celou dobu řeč:

„My, občané Čech, Moravy a Slezska žádáme skutečnou, přímou demokracii. Žádáme vládu zastupitelů přímo se zodpovídajících svým voličům a občanům. Všichni lidé jsou sobě rovni a všichni mají nezcizitelná základní lidská práva. Patří mezi ně právo na osobní i politickou svobodu, na spravedlnost a na život ve spravedlivé společnosti. Pokud vláda taková práva nenaplňuje a je jim překážkou, mají občané právo ji změnit a ustavit vládu novou, která bude mít pravomoci a odpovědnost založené na zásadách, které považují občané za nejvhodnější pro zajištění své bezpečnosti a svého štěstí.

Jestliže vlády a parlamenty vzešlé ze současného politického systému nejsou po dlouhá dvě desetiletí schopné účinně bránit nespravedlnostem, zlořádu, rozkrádání a ničení naší země, jestliže tento systém není schopen a ochoten chránit a bránit práva svých občanů, pak je povinností občanů nejen svrhnout takovou vládu, ale také změnit od základu nefunkční politický systém a obstarat nové stráže své budoucí bezpečnosti.

Žádáme proto všechny své politické zástupce, aby jednotně prosazovali a v obou komorách parlamentu odhlasovali Zákon o referendu a v něm dali hlasovat o nové Ústavě České republiky, která bude deklarovat zásadní práva občanů České republiky.

Žádáme právo volit přímo prezidenta, starosty, hejtmany poslance a senátory a právo v referendu navrhovat jejich odvolání tak, aby každý zastupitel po celou dobu plnění svého mandátu cítil přímou odpovědnost svým voličům a občanům.

Žádáme právo občanů v referendu vybrané zákony odmítat nebo potvrzovat, aby zastupitelé už při jejich navrhování a schvalování mysleli na vůli a přání občanů.

Žádáme přímou volbu poslanců podle volebních okrsků a snížení jejich počtu na počet okresů tradičních přirozených spádových okresů, aby v každém okrese mohli občané sledovat a kontrolovat práci svého politika.

Žádáme oddělení moci zákonodárné a exekutivní, které ztíží politickou korupci a zneužívaní politiky pro rozkrádání veřejného majetku. Požadujeme, aby Parlament přijímal pouze zákony a vládu sestavoval přímo volený a občany odvolatelný prezident.

V tomto duchu zmocňujeme své zástupce, aby začali pracovat na návrhu nové Ústavy, která přetvoří korupční politický systém vlád několika stran na systém, kde povládnou občané a jim přímo odpovědní zástupci.“

S touto deklarací se lze ztotožnit či ji naopak napadnout. To co již naopak nelze tvrdit je, že osobnosti okolo Velkého sněmu nenabízí reálnou alternativu vůči současnému dění a této nezodpovědné vládní garnituře.

Autor: Vít Bárta | úterý 22.1.2013 23:09 | karma článku: 24.80 | přečteno: 1386x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Pavel Kalabis

Prezident Zeman není bez podpory

Ve svém jednání jde prezident Zeman až na hranu zákonnosti a právního státu. Spíš za ni. Jak tomu čelit zřejmě nevědí ani odpovědní politici. A nejen to, prezident jako zkušený politik si podporu najde. U populistů.

20.1.2019 v 19:08 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 550 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Evropské včerejšky“ píší nové dějiny našeho národa

Naše školství reaguje na výtky BIS ohledně výuky dějepisu a připravuje změny osnov. Očistí je od sovětského výkladu dějin a budou více proevropské. Návrhy na změny měly zůstat tajné. Ale u nás se hned všechno rozkecá...

20.1.2019 v 19:00 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 466 | Diskuse

Jiří Štipský

Hradní žumpa a odolnost soudců nenačichnout

O tom, co se line z hradních výšin, není třeba se obšírně rozepisovat. Demokracie přežila Klause, přežije i Zemana.

20.1.2019 v 15:13 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 667 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Miloš Zeman a soudní moc

Demokracie stojí na třech pilířích: zákonodárné, exekutivní a soudní moci. Pokud této trojnožce jednu nohu uřízneme, každý ví, jaká bude její stabilita.

20.1.2019 v 13:46 | Karma článku: 39.28 | Přečteno: 1695 | Diskuse

Josef Nožička

Rok 2021: premiérem Ivan Bartoš a sídlo vlády v budově Kliniky?

Dle včerejšího prohlášení předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše má jeho strana do blízké budoucnosti ty nejvyšší cíle: Piráti chtějí v letošním roce vyhrát volby do Evropského parlamentu a v roce 2021 i volby parlamentní.

20.1.2019 v 10:42 | Karma článku: 41.94 | Přečteno: 4936 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1724
Poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Od 13. července 2010 do 21. dubna 2011 ministr dopravy České republiky. Zakladatel, dlouholetý generální ředitel (do února 2010) a spolumajitel (do 7. července 2010) bezpečnostní agentury ABL. Manažer odvětví roku 2008 v soutěži organizované Českou manažerskou asociací. www.vitbarta.cz

Najdete na iDNES.cz